Lideri promena

Poslovni lideri 21.veka aktivni učesnici u rešavanja globalnih izazova

Neimari nove razvojne paradigme

Tržišna ekonomija, koja je decenijama podsticala prekomernu proizvodnju i potrošnju, na svom ekspanzionom putu, a naročito od 80-tih godina prošlog veka, suočivši svet sa dve velike finansijske krize, poremećajima u lancima snabdevanja i globalnim ekonomskim migracijama stanovništva, ostavljajući iza svojih razvojnih grafikona nepregledne akumulacije otpada, zagađenu zemlju, vodene resurse i atmosferu, nekontolisanim korišćenjem fosilnih goriva, je ogoljena! Opomena, da je promena razvojne paradigme neminovna, stigla je sa zastrašujućim posledicama narušenih klimatskih zakonitosti, ne samo po biodiverzitet i ekosisteme širom planete, već i direktnim ugrožavanjem ljudske populacije.

Crta je podvučena - pokrenute su globalne tranzicije. Za njihovu uspešnu realizaciju potrebni su, hrabri i predani izvođači.

Ima li ih među među aktuelnim političkim i ekonomskim liderima? Ima i to impresivan broj. Problem , što su do juče morali da poštuju jedna pravila, a tranzicije postavljaju nova. Obično, kod radikalnih promena, a one to jesu, potrebni su mladi lideri koji će, željni dokazivanja, postavljene ciljeve prihvatiti, kao svoju, smisaonu ostavštinu i trag u budućnosti. Posebno, što su mnogi od njih angažovani da svojim znanjem pomognu digitalnu transformaciju kompanija.

Za krupne istorijske dogadjaje kojima prisustvujemo, potrebno je međutim i veliko iskustvo. Među ovima drugim je ne mali broj vizionara, koji su intiutivno predvideli neminovnost promena i spremno ih dočekali, ostvarivši u svojim kompanijama izvrsnost u poslovanju i odlične veze sa lokalnom zajednicom, kroz društvenu (CSR) odgovornost.

Kako je ekonomska neizvesnost, koja je i pored uvođenja ESG standarda, u nameri da se smanje rizici, ili učine transparentnijim i dalje prisutna, vođenje kroz promene zahteva duboko razumevanje, na koje sve različite načine makroekonomski trendovi mogu uticati na poslovanje. Da bi upravljali u složenim i promeljivim tržišnim uslovima lideri promena, ili lideri nove ekonomske paradigme, moraju da poseduju tri ključne vrednosti - agilnost, budnost i prilagodljivost. Time je lista osobina koje karakterišu uspešne poslovne lidere, ako pogledamo u stručne časopise i knjige ekonomskog sadržaja upotpunjena, a u prvi plan su načešće izdvojeni : integritet, autentičnost, vizionrstvo, strastvenost, mudrost, upornost, analitičnost, selektivnost, hrabrost, strpljivost, inovativnost, etičnost, odgovornost, transparentnost, pravičnost i sposobnost motivisanja timova i pojedinaca.

Ovo poslednje zahteva, izgradnju nove organizacione kulture unutar kompanija i stvaranja radnog okruženja u kome se zaposleni osećaju prijatno u prisustvu lidera i mogu relaksirano da učestvuju u konstruktivnom dijalogu radi ostvarivanja zajedničkih ciljeva, iskažu svoja očekivanja i razmene međusobno svoja zapažanja i ideje.

Timski rad i unutrašnja podrška sa druge strane omogućuju liderima povećanje kapaciteteta kod donošenja odluka i kreiranja strategije osmišljavanjem više mogućih puteva u postizanju željenih ciljeva. LM

" Tajna promena je da fokusiraš svoju kompletnu energiju ne na borbu sa starim, već na građenje novog."

Sokrat

Ko su transfoacioni lideri i njihova uloga u promenama

U fokusu - budućnost

Složeno poslovno okruženje i izgradnja nove unutrašnje kompanijske kulture zahtevaju angažovanje lidera koji mogu da vizualizuju budućnost, postave strateški pravac i inspirišu svoje timove da to ostvare. Ranije ovu ulogu imali su lideri vizionari. Lideri koji su intuitivno osećali koju strategiju izabrati i kako kompaniju izgraditi u prepoznatljiv brend. Kompaniju su vodili ličnom vizijom.

Danas u vreme tranzicija koje radi opštih ciljeva donose i ograničenja, lideri vizionari svoje vizije dele sa menadžerskim timovima i zaposlenima inspirišući ih da promene dožive kao značajan trenutak u vremenu rasta kompanije i u tome imaju svoju, ličnu ulogu.

Dakle, vizija postaje inspirativna za celu kompaniju. Ovi lideri napuštaju stari hijerahijski način rukovođenja. Spuštaju CEO suite ka bazi koju podstiču ka kritičkom razmišljanju i inovacijama. Ovakav pristup u svojoj suštini čini ovo liderstvo transformacionim. Ono je spremno da u svakom trenutku posveti pažnju okruženju dajući priliku zaposlenima da se ističu iznad sopstvenih očekivanja. Ovaj tip lidera u prvi plan postavlja fokus na budućnost, promene i ljude. U stvari transforacioni lideri postavljaju temelje nove organizacione prakse koja zahteva traženje direktnih povratnih informacija i proširenje baze znanja. Time se stvara organizaciona kultura koja neguje otvorenu komunikaciju i transparentnost na svim nivoima.

Jedan od lidera koji je prepoznao zahtev vremena i potrebu za prilagođavanjem je osnivač i izvršni direktor američkog proizvođača čipova NVIDIA, Jensen Huang. Njegov posao zahtevao je agilno i inovativno razmišljanje. Razmišljajući u tome kako je evaluirao njegov stil rukovođenja, rekao je za Njujork Times: "Verovatno dajem manje odgovora i postavljam mnogo više pitanja. Sada je skoro moguće da prođe dan, a da ne radim ništa, osim da postavljam pitanja. Kroz ispitivanje pomažem mom menadžerskom timu da istražuje ideje za koje nisu shvatili da ih treba istražiti ." LM